اشتباهات رایج نصابان در هنگام نصب _ قسمت چهارم

خانه/مقالات/اشتباهات رایج نصابان در هنگام نصب _ قسمت چهارم
اشتباهات رایج نصابان در هنگام نصب _ قسمت چهارم 2018-05-16T10:01:24+04:30

اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت چهارم

پوشش سقف با کیفیت در اثر استفاده از پوشش شینگل استاندارد با نصب صحیح و اصولی به وجود می آید.  در مقالات گذشته چند اشتباه رایج نصابان بیان شد که همان موقع و یا بر اثر گذشت زمان، مشکلات جدی را برای سقف ایجاد میکند. برای اتمام این سلسله مقالات باید توجه شما را به 5 اشتباه مهم دیگر نیز جلب کنم :

  • استفاده از ماستیک قیری به میزان زیاد
  • استفاده نا مناسب از شینگل برای پوشاندن گوشه ها و تیزه ها
  • آببندی غیر اصولی و نفوذ آب
  • محافظت از دره ها
  • حفره های ناشی از نصب

 

16- استفاده از ماستیک قیری به میزان زیاد

استفاده بیش از اندازه ماستیک قیری و سیمان کاری سقف به طور غیر اصولی ممکن است باعث ایجاد برجستگی زیر شینگل میشود.  استفاده از ماستیک قیری که سازگاری با شینگل ندارد میتواند باعث برجسته شدن سطح شینگل شد.

راه حل :

بر آمدگی ها به مرور زمان از بین میروند اما اگر همچنان برآمدگی ها وجود داشت بهتر است که ورق های شینگل تغییر شکل یافته را تعویض نمائید.


استفاده از مقدار زیادی ماستیک قیری


حجم مناسب ماستیک قیری

 

17- استفاده از شینگل نامناسب جهت پوشاندن گوشه ها و تیزه ها

بعضی از نصابان شینگل ها از تیکه های بریده شده برای پوشش گوشه ها و تیزه ها استفاده میکنند بدون آنکه در نظر بگیرند چه شینگلی جهت این کار مناسب میباشد. شینگل مناسب جهت اینکار  شینگل سوپر گلس و آرمورگلس و دیاموند شینگل میباشد. اگر این نوع شینگل به درستی بریده شود از انعطاف کافی برای پوشاندن تیزه ها برخوردار میباشد. هیچگاه از شینگل بیبر برای این کار استفاده نکنید ، زیرا بسیار باریک است و به اندازه کافی جهت پوشاندن تیزه ها مناسب نیست.

محبوبیت شینگل های دولایه در حال افزایش است ولی بسیاری از نصابان به اشتباه از این محصول برای پوشاندن تیزه ها استفاده میکنند. این محصول به علت ضخامت بالا جهت تیزه ها مناسب نمیباشد و ممکن است نتوانید جهت پوشاندن تیزه ها خم کنید یا در اثر خم شدن برای پوشش تیزه ها بشکنند به همین خاطر بازهم تاکید میشود مناسب ترین شینگل جهت پوشاندن تیزه ها سوپر گلس است که تنوع رنگی آن دقیقا مشابه شینگل های دو لایه میباشد و با آن نیز همخوانی دارد.

راه حل :

اگر سقف شما دچار نشتی از تیزه ها شده است باید آنها را با پوشش شینگلی که شکل منتظمی دارد تعویض کرده تا پوشش مناسبی برای آن ایجاد کند.


از شینگل 2 لایه برای پوشاندن تیزه استفاده نکنید.

از شینگل هایی که لبه های قوس دار دارند برای پوشاندن تیزه ها استفاده نکنید.


18-آببنـدی غیر اصولی و نفوذ آب

تاسیسات اغلب ساختمان های مسکونی روی سقف میباشد. شینگل ها را به لوله هواکش متصل کنید و دور تا دور لبه های هواکش را با شینگل بپوشانید و دور آن را با ماستیک قیری آب بند کنید، سپس حلقه فلزی دور آن قرار داده و مجدد از ماستیک قیری استفاده نمایید در ادامه ردیف بعدی شینگل را اجرا کرده تا لبه های لوله را بپوشاند، به یاد داشته باشید استفاده زیاد از ماستیک قیری برای متصل کردن و آب بندی ردیف بالایی شینگل و یا دور لوله ممکن است باعث شره کردن و یا برجستگی زیر شینگل ناشی از جمع شدن در یک نقطه گردد.

راه حل :

جزئیات نادرست را با استفاده از لوله و حلقه جدید دور خروجی هواکش و شینگل جدید اصلاح کنید و فراموش نکنید که باید از چسب شینگل آیکو به مقدار مناسب استفاده کنید.


آب بندی و استفاده از چسب دور لوله های هواکش ضروری میباشد.

– محافظت از لبه ها

دره ها به علت عبور آب زیاد روی آنها از جمله نقاطی هستند که در معرض بیشترین آسیب پذیری برابر نفوذ آب و نشتی سقف میباشند. وقتی که کار نصب شینگل را انجام میدهید هرگز شینگل ها را در وسط دره ها به هم متصل نکنید و یا از نصب آن در نزدیکی خط وسط دره خودداری فرمایید، ممکن است سبب نشت شود.

راه حل :

قطعات کوچک پوشش شینگل را از محل دره ها بردارید و از یک برگ کامل پوشش شینگل با طول مناسب استفاده نمایید.


در وسط دره ها(خط القعر) پوشش شینگل ها را به هم متصل نکنید.

 

20- حفره های ناشی از نصب

سقفتان را برای وجود سوراخ هایی که در حین نصب پیش می آید را بررسی نمائید. در سقف های با شیب زیاد نصابان تخته های چوبی را برای کار روی سقف و نگهداری مصالح روی آن نصب میکنند. بعد از به اتمام رسیدن نصب شینگل ها آنها تخته را جدا کرده و فراموش میکنند سوراخ میخ ها را بپوشانند و یا خوب پوشش نمیدهند.

پوشاندن سوراخ ها با متریالی غیر از چسب قیری شرکت آیکو ممکن است عمر و دوام کمتری نسبت به پوشش سقف شینگل داشته باشد. زمانی که پرسنل های جدید نصب را استخدام میکنید، از آنها بخواهید میخ هایی را که برای نگه داری تخته ها در سقف میزنند در قسمت بالا قبل از نصب شینگل انجام دهند تا پس از نصب شینگل سوراخ های نگه دارنده تخته زیر پایی پوشانده شوند و مشکلی ایجاد نکنند.

راه حل :

از ماستیکی با کیفیت بالا (چسب شینگل آیکو) استفاده نمایید و در سوراخ ها چند قطره از ماستیک قیری آیکو استفاده کنید و یا شینگل های خراب را تعویض کنید.

 

با توجه به هشدار ما برای این 5 اشتباه رایج و موارد قبلی (مقاله قسمت 1، قسمت 2 و قسمت 3)، شما قطعا  می توانید عمر سقف خود را طولانی تر نمایید.