اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت اول

خانه/مقالات/اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت اول
اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت اول 2018-05-16T10:01:25+04:30

اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب قسمت اول

موفقیت در اجرای سقف شیبدار مستلزم رعایت اصول فنی استاندارد اجرا ، توسط پرسنل نصب میباشد. اگر آنها جزئیات اجرای سقف را به درستی رعایت نکنند درپایان نصب تاثیر آن نتیجه خوبی نخواهد داشت. حتی گرانترین و بهترین متریال های سقفی اگر صحیح و طبق استاندارد نصب نشوند نمیتوانند سقف خوبی در پایان کار ارایه دهند.

مهمترین نکته در نصب سقف این است که کوچکترین و جزئیترین اشتباهات نصب میتواند باعث نشت آب در سقف شود. این درست است که سقف ها قابل تعمیر میباشند و با تعمیر میتوان طول عمر سقف را افزایش داد ولی تعمیرات شاید به اندازه نصب سقف جدید هزینه بردار باشند!

در 4 مقاله بعدی که گرد آوری شده بعضی از مهمترین اشتباهات رایج نصب بیان میشود که باید از آنها اجتناب کرد.

با 5 سرفصل این بحث را آغاز میکنیم:

  • عدم نصب و یا نصب غیر اصولی استارتر استریپ
  • اجرای غیر اصولی شیب ها
  • نصب اشتباه شینگل در گوشه ها
  • عدم نصب آبچکان در آبروها
  • نصب اشتباه یا عدم نصب لایه زیرین

 

1-عدم نصب و یا نصب غیر اصولی استارتر استریپ

 نصب اشتباه استارتر استریپ ( یا عدم نصب آن به هر دلیلی) باعت بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد. نصب استارتر استریپ در اولین ردیف مشرف به آبچکان ها میتواند ریسک نفوذ آب از این اضلاع را به حداقل برساند، علاوه بر آن باعث زیبایی سقف هم خواهد شد.

راه حل:

اگر شما به هر دلیلی استارتر استریپ را نصب نکرده اید ، سعی کنید با لغزاندن استارتر به زیر اولین ردیف شینگل این مشکل را مرتفع کنید. این استارتر جدید باید توسط میخ نصب شده و با ماستیک قیری نیز چسبانده شود.

شینگل ها و استارتر ها در گوشه ها حتما باید با چسب چسبانده و در مقابل وزش باد شدید محافظت گردند.


2-اجرای غیر اصولی شیب ها

همیشه از شینگل مناسب با شیب سقف خود استفاده نمایید، حداقل شیب مناسب برای بیشتر شینگل ها در بازار شیب 15 درجه میباشد، شینگل کمبریج اکستریم تنها شینگل 2 لایه پشت چسبدار در بازار است که میتوان در شیب حداقل 5/9 درجه استفاده کرد و برای سطح نزدیک به عمود و عمودی نیز میتوان از شینگل های پشت چسبدار استفاده نمود.

 


3-نصب اشتباه شینگل در گوشه ها

در لبه ها ، شینگل باید 6 تا 10 میلیمتر بیرون زدگی داشته باشد.  بیرون زدگی بیشتر ممکن است باعث بلند شدن شینگل در باد شدید از روی سقف شده و کمتر از این مقدار ، باعث نفوذ آب به ساختار زیرین سقف شود.

راه حل:

استفاده از آبچکان در جهت ریزش آب در آبرو ،  باعث محافظت از لبه های چوبی زیر کار مقابل ریزش قطرات آب میگردد و همیشه شینگل را در لبه ها ، توسط چسب شینگل به فلاشینگ فلزی بچسبانید.

4-غفلت از  نصب آبچکان در آبروها

غفلت از نصب آبچکان در لبه های کار باعث ایجاد مشکلات بسیاری میگردد.

نصب آبچکان در سقف به دلایل زیر صورت می پذیرد:

  • مانع از وزش باد به زیر سقف میشود.
  • لبه آبچکان مانع از ورود حشرات به فضای زیر شیروانی می گردد.
  • با هدایت آب بر روی آبراه مانع از پوسیدن لبه های سقف خواهد شد.
  • با وجود آبچکان، دیگر نیازی به بیرون زدگی بیش از حد شینگل از لبه های سقف جهت هدایت قطرات آب و خم شدن احتمالی شینگل به مرور زمان نیست.

5-عدم نصب یا نصب غیر اصولی لایه زیرین

نصب لایه زیرین مزایای زیادی برای سیستم سقف و شینگل دارد این مزایا باعث میشود سقف آببندی خوبی در دراز مدت داشته باشد. در بیشتر ساختمان ها نیاز به نصب لایه زیرین میباشد. سقف شینگل بدون اجرای لایه زیرین و یا بدون رعایت همپوشانی مناسب در لبه ها، ریسک زیادی در آببندی هنگام تندبادها و طوفان شدید برای قسمت های مختلف سقف (مانند دره ها، دودکش ها و   پنجره های سقفی…) در بر خواهد داشت.

اگر سقف با شیب بین 5/9تا 20 درجه نصب پوشش سقف شینگل را انجام میدهید این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که همپوشانی لایه زیرین را به 50 سانتیمتر برسانید و یا از لایه زیرین پشت چسبدار استفاده نمایید.

راه حل:

اگر مشکل نشتی در سقف ندارید کاری انجام ندهید، اما اگر مشکل وجود دارد سعی در برطرف کردن نشتی به طور موقت نمایید و به فکر جایگزینی آن با یک سقف جدید باشید.