اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت دوم

خانه/مقالات/اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت دوم
اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت دوم 2018-05-16T10:01:25+04:30

پروژه های موفق سقف به رعایت نکات دیگری بجز انتخاب پوشش سقف شینگل مناسب هم بستگی دارد. برای سقف خوب و ماندگار شما نیازمند شیوه اجرای صحیح بر طبق دستورالعمل های نصب هستید. در مقاله قبلی،    ما 5 اشتباه رایج اکیپ های نصب را بیان کردیم. اشتباهات در همین جا خاتمه نمی یابد بلکه باید نکات زیر را هم مد نظر داشت:

استفاده از میخ های متفرقه
عدم نصب شینگل ها در یک ردیف به صورت تراز
ورق کاری غیر اصولی
استفاده مجدد از ورقکاری های قدیمی

 

6-استفاده از میخهای متفرقه

در صورت میخ کاری غیر اصولی و یا استفاده از تعداد میخ کم جهت نصب پوشش شینگل، پوشش شینگل روی سقف و نما ممکن است لغزیده به پایین و یا بالا بروند. در شرایط معمول برای نصب هر ورق شینگل باید 4 میخ استفاده نمود و وقتی شینگل را در شیب زیاد نصب میکنید باید حداقل از 6 میخ برای هر تایل استفاده گردد. محل مناسب جهت میخ کاری از تعداد میخ ها اهمیت بیشتری دارد. میخ ها باید به طور کامل با ردیف بعدی شینگل پوشانده و خشک نگه داشته شود.

تمام میخ ها باید به صورت مستقیم در شینگل فرو روند. میخ کج ، بیرون زده و یا میخی که زیاد در سطح فرو رفته میتواند باعث نشتی سقف گردد.

راه حل:

شینگل ها را به دقت از روی سقف جدا کرده و تمام میخ های بیرون زده و داخل سطوح چوب را با دقت بیشتر اصلاح کرده و نقاط تعمیری را نیز با ماستیک قیری بپوشانید.

نکته : استفاده از حجم زیاد ماستیک غیری در زیر شینگل و در محل میخ ها میتواند باعث برجستگی سطح کار شود.

گل میخ های تعمیری را با تکه های کوچک شینگل و یا با چسب شینگل به صورت نقطه ای بپوشانید.


7– استفاده از میخ استاندارد شینگل

میخ استاندارد شینگل دارای سطح شیاردار و دارای ضخامت اسمی به قطر 7/2 میلیمتر و با سری به قطر 9 میلیمر میباشد میخ شینگل از جنس گالوانیزه بوده و در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم میباشد.

( این نوع میخ تنها میخ مناسب جهت نصب پوشش سقف شینگل میباشد)

راه حل :

اگر شینگل به میخی غیر از میخ شینگل نصب شود باید تمام شینگل ها را مجدد با میخ شینگل نصب کرد و گل میخ ها را باید با چسب شینگل پوشش داد.

اگر در سقف خود پس از استفاده میخ شینگل نشتی دارید نقاط نشتی را با چسب شینگل بپوشانید .

اگر این کار هم کمکی نکرد به فکر اجرای سقف جدید باشید.

8-نصب غیر تراز شینگل ها

تراز شینگل ( به صورت عمودی  افقی) در هنگام نصب از اصول مهم شینگل است ،بهترین راه جهت مطمئن شدن از نصب شینگل در یک ردیف استفاده از چاک لاین میباشد . مخصوصا در شینگل های کلاسیک این نکته بابت زیبایی کار شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. ضلع پایینی تایل های شینگل 2 لایه با لبه های سقف و با لایه زیرین و لبه های تایل شینگل پایینی خود در یک تراز باشند.

تراز بودن باعث مقاومت شینگل برابر بادها و طوفان شدید شده و مانع از نفوذ آب و باد به زیر شینگل میشود.

راه حل : اگر سقف شما نشتی ندارد تراز نبودن ورق های شینگل فقط عدم زیبایی بصری در سقف دارد.


9- ورقکاری غیر اصولی

ورقکاری فلزی باد در اطراف دودکش ها دور پنجره های سقفی، لوله های تاسیسات و در پایین نزدیک دیوارها انجام گردد.

ورقکاری دور دودکش ها مانع از نشت آب از اطراف دودکش شده و به آببندی سقف کمک شایانی میکند. باید توجه داشت که ورقها باید قبل از نصب شینگل کار شوند.کلیه ورقکاری ها باید با ورق گالوانیزه انجام گردد و یا با ضد زنگ مناسب پوشانده شود.

راه حل:

اگر ورقکاری ضعیف اجرا شده است باید  میخ ها را جدا کرده  و ورقکاری جدیدی در زیر شینگل انجام گردد باید مد نظر داشت که ورق های شینگل باید به خوبی با چسب شینگل به ورقکاری فلزی چسبانده شود.

 

10-استفاده مجدد از ورقکاری قدیمی در تعمیرات سقف

در هنگام تعمیر و یا تعویض سقف موجود حتی درصورتیکه ورقکاری های قدیمی ظاهری خوب داشته باشد، همیشه احتمال سوراخ بودن و صدمه دیدن آن وجود دارد .

ورقکاری های جدید هزینه کمی نسبت به تعویض سقف خواهد داشت، به همین علت و جهت کم کردن ریسک به خطر افتادن آببـندی سقف در تعمیر و تعویض سقف از ورقکاری جدید استفاده نمایید.

راه حل :

اگر ورقکاری به طور کامل در معرض دید بود و خراب نشده بود و نشتی هم در سقف نداشتید، ورقکاری مسی و آلومینیومی نیاز به تغییر ندارد لذا بایستی مابقی ورق کاری ها را تعویض کنید.