اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت سوم

خانه/مقالات/اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت سوم
اشتباهات رایج نصابان هنگام نصب – قسمت سوم 2018-05-16T10:01:24+04:30

نصب شینگل بر روی سقف بخش مهمی از پروژه ساختمانی و یا باز سازی شما را تشکیل میدهد. شما باید از شینگل با کیفیت و دستورالعمل های استاندارد نصب استفاده نمایید. اگر از دستورالعمل های نصب به درستی پیروی نکنید با مشکلات عدیده ای روبرو خواهید شد.

در مجموعه مقالات گذشته که به خدمت شما ارایه گردید سعی شد 10 اشتباه رایج که ممکن است با انها مواجه شوید بیان گردید. ( مقاله 1 و مقاله 2 )  در این مقاله 5 اشتباه رایج دیگر بیان میگردد.

  • عدم تهویه و یا تهویه کم
  • عدم چرخش هوا یا مصدود شدن تهویه ها
  • تهویه ترکیبی
  • نصب شینگل بر روی تخته چوب های قدیمی
  • ترکیب نکردن شینگل های از بسته های مختلف

11-عدم تهویه و یا تهویه کم

نبودن تهویه مناسب روی سقف و یا نصب غلط آن میتواند باعث کاهش و یا ممانعت از چرخه هوا و تهویه زیر سقف و در پی آن موجب افزایش رطوبت میگردد. در این شرایط با افزایش دما و رطوبت به علت عدم تهویه مناسب عمر سقف شینگل شما کاهش می یابد. افزایش رطوبت به مرور زمان باعث تغییر شکل چوب های زیر سازی شده و خراب شدن شینگل میشود .

نداشتن تهویه مناسب عمده ترین علت کم شدن عمر پوشش سقف شینگل در اثر رطوبت میباشد.

راه حل :

در جای مناسب خروجی برای ونت استاندارد و یا ونت خط الراس ایجاد کنید تا تهویه مناسب جهت چرخش هوا زیر سازه سقف به وجود بیاید.

12- عدم چرخش هوا  یا مسدود شدن تهویه ها

چرخش هوا زیر سقف باید جریان داشته باشد در غیر این صورت سقف تغییر شکل داده و با مشکل مواجه میشود، گاهی مالکان و حتی نصاب های حرفه ای سقف ممکن است به طور تصادفی راه جریان هوا را با عایق زیر سقف بپوشانند، این امر باعث افزایش رطوبت زیر سقف، تعرق و در برخی موارد سبب اعوجاج پانل چوبی می گردد. چرخش هوا به همان میزان خروجی هوا از تهویه ها اهمیت دارد.

راه حل :

جهت ایجاد خروجی هوا و چرخش آن، عایق زیر سقف گوشه ها را بردارید، همچنین اگر فضای باز در گوشه ها وجود ندارد گوشه ها را بریده و شبکه توری شکل به نحوی نصب گردد تا گردش هوای مناسب به وجود آید.

13– ایرادات تهویه ترکیبی

هر نوع تهویه سقفی به شیوه ای مشخص برای کار و چرخش هوای خاصی طراحی شده است. هوا از گوشه ها در زیر شیروانی به سمت بالا و تهویه به چرخش در می آید. هر دریچه به گونه ایی مکش هوا دارد و استفاده از انواع مختلف آن در یک پروژه غیر اصولی بوده و باعث بالا رفتن هزینه های شما میشود.

در یک مثال ساده : اگر تهویه توربینی و تهویه استاندارد را روی یک سقف کار کنید تهویه توربینی، مکش هوا را از نزدیکترین دریچه تهویه استاندارد انجام می دهد و با توجه به عدم چرخش هوا در کل سطح زیرین سقف باعث ماندگاری رطوبت زیر آن می گردد.

راه حل :

مسدود کردن و  بستن تمام تهویه های غیر ضروری از داخل شیروانی

همیشه سعی کنید بالاترین تهویه روی سقف را حفظ نموده و تهویه های پایین تر را مسدود کنید تا گردش هوا از پایین تا بالاترین نقطه سقف به وجود آید.

14- نصب شینگل روی تخته چوب قدیمی

نصابان معمولا بدون توجه به کیفیت عرشه چوبی موجود روی سقف در تعمیرات و بازسازی ها از همان تخته های چوبی استفاده میکنند. استفاده از عرشه چوبی قدیمی میتواند مشکلات عدیده ای ایجاد کند. در مواقعی که انبساط و انقباظ رخ میدهد سقف شینگل دچار اعوجاح میشود و ممکن است باعث نشتی روی سقف گردد،   اگر سطح سقف شما قدیمی است و وضعیت خوبی ندارد همیشه پیشنهاد میگردد عرشه سقف را با تخته های ا.ُاس. بی بپوشانید. این کار باعث سقف بهتر و قوی تر به عنوان بستر برای سقف شینگل میگردد.

راه حل :

ابتدا سعی کنید میخ ها را جدا کرده و شینگل های موج دار را اصلاح کنید و مجدد میخ کنید برای اتصال بهتر از چسب شینگل استفاده نمایید. اگر این تعمیرات کمکی نکرد و مجدد در اثر انبساط انقباض سقف شینگل موج دار شد باید به فکر تعویض سقف و استفاده از اُ.اس.بی به عنوان عرشه و بستر مناسب برای نصب شینگل باشید.

15- ترکیب نکردن شینگل های از بسته های مختلف

ورق های شینگل را همیشه بایستی از بسته های مختلف جهت نصب بردارید، تا علاوه بر ایجاد بازی رنگی زیبا روی سقف مانع از ایجاد لکه های رنگی بزرگ روی پوشش سقف شوید. بسته هایی از یک مدل شینگل که تاریخ مختلفی در تولید دارند را با هم برای دو طرف سقف استفاده نکنید چون ممکن است باعث لکه رنگی بر روی سقف شود.

راه حل :

 متاسفانه راه حلی برای این اشتباه وجود و فقط بعد از گذشت زمان و با گرد و غبار روی سقف این اختلاف رنگ کمتر دیده میشود.

 

آیکو آرمور ونت مولتی / مولتی پلاس

آرمور ونت مولتی و مولتی پلاس نوعی سیستم تهویه برای سقف ها هستند که برای شما سقفی شگفت انگیز بدون دیده شدن تهویه را فراهم میکنند. این محصول با طراحی منحصر به فرد، دارای ضخامت کم و پروفیلی با مقاومت بسیار بالا ، صاف ، مستقیم و…..

 

آیکو آرمورونت ریج پلاس

آیکو آرمور ونت ریج پلاس به خاطر طراحی خاصی که دارد با ایجاد یه خط مستقیم در خط الراس با تهویه مناسب مانع از ورود باران ، برف ، برگ و حشرات به فضای داخلی زیر سقف شیروانی میشود….

 

آیکو آرمور ونت استاندارد / ویژه

آرمور ونت استاندارد قطعه ای پلاستیکی و بزرگ است که اجازه تبادل حجم بالایی از  هوای زیر سقف را میسر میسازد.

آرمور ونت ویژه نوعی ونت پلاستیکی متداول در سقف است که به سختی روی سقف شینگل قابل رویت میباشد و…