مصالح باکیفیت عرشه سقف و پایداری سقف

خانه/مقالات/مصالح باکیفیت عرشه سقف و پایداری سقف
مصالح باکیفیت عرشه سقف و پایداری سقف 2018-05-15T13:04:21+04:30

داشتن سقفی با طول عمر بالا از عرشه خوب و زیر سازی مناسب حاصل میشود: عرشه ای مناسب نصب شینگل میباشد که به راحتی بتوان شینگل را روی آن با میخ متصل نمود.

نوع ، درجه ، ضخامت و متریال عرشه سقف و سازه سقفی باید منطبق بر استانداردها  و مقررات ملی ساختمان در آن منطقه باشد.

عرشه سقف باید ایمن ، صاف و سطحی محکم داشته باشد تا شینگل بتواند به راحتی روی آن نصب شود .

عرشه سقف باید به دلایل زیر مستحکم باشد:

بتواند وزن اکیپ اجرایی و شینگل را بر روی سقف تحمل کند.

در مقابل ضربه احتمالی مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

توانایی خوبی برای نگه داشتن بارهای ثابت از خود نشان دهد مانند بار برف سنگین بر روی سقف

مقاوت خوبی در برابر نیروی باد داشته باشد

میخ را به خوبی در خودنگه دارد.

همه موارد ذکر شده باید در تمام مدت زمان عمر مفید پوشش سقف شما وجود داشته باشد.

بیایید نگاهی داشته باشیم به 3 متریالی که ما برای عرشه سقف شما پیشنهاد میدهیم:

 

1- تخته چند لایی

تخته چند لایی از لایه های چوبی نازک تشکیل شده که به هم چسبانده شده اند برای ساخت این نوع تخته،      هر لایه را برخلاف سمت رگه‌های لایه قبلی و عمود بر هم می‌چسبانند، معمولا تعداد لایه ها در تخته چند لایی عدد فرد میباشد. لایه های خارجی که شامل دو سطح بیرونی است که بیرون سطح تخته را می پوشاند و معمولا از لایه های مرغوب و تزئینی است .

شینگل
نکته حائز اهمیت در نصب :

صفحه ها را به صورت افقی و موازی با خط الراس نصب نمایید .درزهای عمودی باید در تمام طول خود دارای سازه نگهدارنده باشند و به خوبی با میخ به تیرها متصل گردند.

مطمئن شوید که تخته ها ماکسیمم در فواصل 60 سانتی متری از هم به تیرها میخ گردد.

بین درزهای عمودی و افقی تخته چند لایه ها باید 3 میلیمتر فاصله باشد.(مگر اینه کارخانه تولید کننده مقدار دیگری را مشخص کرده باشد)

 

2- پانل چوبی اُ.اس.بی (OSB)

او اس بی ها از 3 یا 5  لایه که دولایه پشت و روی ورق و دیگری مغز میانی آنهاست ساخته شده اند.

این ورقهای نازک به صورت نامنظم و در یک راستا (به طول عمود) به روی هم با چسب (مقاوم دربرابر رطوبت) به هم فشرده میشوند و سطوح گسترده ای را پدید می آورند. تکه های چوب در لایه خارجی به صورت طولی قرار گرفته اند تا مقاومت بیشتری را ایجاد کنند و به راحتی بتوانند بار را در دهانه های تیرها تحمل کنند.

اُ اِس بی در اروپا با 2گرید استاندارد تولید میشود که مناسب برای پوشش شینگل میباشد.

اُ اِس بی گرید 3 : مناسب برای تحمل وزن شینگل و بار وارده روی آن در شرایط با رطوبت بالا مناسب میباشد.

اُ اِس بی گرید4 : برای نصب در جاهایی که بار سنگی را باید متحمل شوند و در شرایط خشک و مرطوب مناسب میباشد.

برای سازه سقف های شیبدار شینگل فقط از اُ اِس بی گرید 3 و 4 میتوانید استفاده نمایید. پانل های اُ اِس بی را باید با فاصله 3 میلیمتر در بین آنها نصب نمود. استفاده از پانل های روفینگ بورد قفل و زبانه دار ضروری نیست .

پانل ها در اثر جذب رطوبت ممکن است افزایش طول داشته باشند که نبود فاصله فوق الذکر ممکن است موجب خم شدن و یا خرد شدن عرشه سقف گردد.

شینگل

3- تخته های چوبی

به جای ورق های چوبی میتوان از تخته های چوبی نیز استفاده نمود. در هر صورت به این نکته توجه داشته باشید که برای به حداقل رساندن خطر اعوجاج، این نوع تخته ها نباید عرضی بیشتر از 150 میلیمتر و ضخامتی کمتر از24 میلیمتر داشته باشند.

تخته ها را روی تیرک ها باید بصورت حصیرچین نصب کرد و لبه های کار حداقل 2 میلیمتر باید از هم فاصله داشته باشند تا از اعوجاج و تغییر شکل در یک خط زیر شینگل جلوگیری شود. تمام تخته های چوبی باید به یک میزان در مجاورت رطوبت قرار بگیرند. هرگز از چوبهایی که خیس هستند (چوب تازه) و به تازگی برش خورده اند استفاده نکنید.

تعداد اتصالات باید به اندازه ای باشد که تخته به خوبی به تیرک ها متصل گردد و هر تخته در هر طرف روی تیرک ها حداقل با 2 میخ متصل گردد.

شینگل

ضخامت عرشه سقف به طول دهانه تیرها بستگی دارد

در حین عملیات نصب عرشه چوبی سقف در نظر داشته باشید فواصل تیرهای سقف بستگی به بارهای ثابت و موقت سقف و فرم آن دارد، به همین ترتیب طول دهانه بین 600 تا 1500 میلیمتر را در بر می گیرد.

لطفا ضخامت عرشه سقف را با توجه به محاسبات سازه ای و مقررات ملی ساختمان در منطقه ای که قراردارید تعیین نمایید، جدول زیر فقط یه راهنما میباشد.

Roof rafter spacing (mm) Min. thickness of plywood (mm) Min. thickness of OSB-3 (mm) Min. thickness of board (mm)
600 12 11 20
900 18 18 23
1200 21 21 30
1500 27 27 37

 

نکاتی برای کاهش مشکل عرشه چوبی

تهویه مناسب در اتاق زیر شیروانی باعث کاهش رطوبت هوا شده و باعث کاهش احتمال افزایش حجم چوب میشود. این پیچیدگی در زیرسازی و عرشه چوبی میتواند باعث آسیب دیدگی شینگل شود.

قطعات چوبی را در محل نصب به مدت مشخصی رها کنید تا به سطح رطوبت محل نصب برسد، سپس کار نصب را شروع کنید تا احتمال افزایش حجم کاهش یابد.

در هنگام نصب پانل های چوبی عرشه سقف بین قطعات 3 میلیمتر و هنگام نصب فاصله جانبی را رعایت کنید.

بلافاصله بعد از نصب عرشه چوبی، سطح آن را جهت خشک نگه داشتن در شرایط مختلف آب و هوایی با  لایه های زیرین شینگل بپوشانید.

 

عرشه های سقفی که جهت نصب شینگل نا مناسب هستند عباتند از :

  • بتون سبک
  • صفحات عایق
  • صفحات گچی
  • صفحات سیمانی فیبردار

این نوع مصالح ساختمانی در عرشه سقف جهت نصب شینگل قابل قبول نیستند . این محصولات سطح مناسب جهت میخکاری برای نگه داری شینگل های پایه قیری را فراهم نمیکنند.

طبق دستورالعمل های نصب شینگل، بیرون زدگی و فرو رفتگی میخ نصب شده روی شینگل مورد قبول نبوده و بیرون زدگی میخ علاوه بر برجستگی سطح کار، مقاومت شینگل را برابر بادهای شدید کم کرده و باعث بلند شدن از روی عرشه سقف میشود و به همین علت ممکن است باعث نشت آب به زیر سقف و یا در یخ زدگی های مجدد برف های ذوب شده روی سقف باعث آسیب به شینگل ها و عرشه سقف گردد.

لازم به ذکر است فرو رفتگی­ گل­میخ هم باعث آسیب رساندن به شینگل و کاش مقاومت کششی برابر بادهای شدید شده و احتمال نشتی در سقف را افزایش میدهد.

این سطح سقف باید با متریال مناسب پوشانده شود و دارای تهویه مناسب باشد و بر طبق دستورالعمل های نصب شینگل نصب گردند.

سقف شینگل